Vliv médií na člověka

Tento článek mě donutila sepsat určitá statistika na českém serveru blog.cz. Jde o nějaký seznam článků, které byly na této stránce za poslední měsíc nejvícekrát otevřeny. Ani tak mě nepřekvapilo, na jaké téma je to napsáno, spíš ale to, co je to za hlouposti. Kdysi jsem řekla, že se k této stupidní mediální bublině (jak to nazvala jedna uživatelka) nebudu vyjadřovat. Vlastně to ani tentokrát není hlavní náplní článku. Ale když už jsme u toho, proč tady o tom neříct i svůj vlastní názor. Přikláním se k té většině, která tvrdí, že o konec světa se rozhodně nejedná. A z 99% jsem přesvědčená, že se ani nic jiného nestane a rozhodně nemám v plánu lozit do jeskyní a tak podobně. Beru svět takový, jaký je. I s tím, že 'konec' může být absolutně kdykoliv. Třeba za týden, třeba za tisíc let, třeba za několik milionů. A přijde mi hloupé mu přisuzovat jeden jediný den. Sami Májové totiž řekli, že konec to rozhodně neznamená. Pouze jiný cyklus. Bublinu nafoukli pouze lidé s velkým přispěním novinářů a všemožných médií.

Je opravdu obdivuhodné, jak lidé dokáží uvěřit věcem, co si opravdu někdo vymyslí a šoupne to do novin či na novinářské weby, které jsou v této době velice rozšířeny. A to rozhodně nemluvím pouze o 21. prosinci, ale navazuji na obecné události. Já věřím, že kdybych tam měla přístup a napsala tam něco o tom, že tři dny před Štědrým dnem se ráno všichni probudí, začnou chodit po rukách a budou se odrážet ušima, tak že se najde alespoň několik procent čtenářů, kteří by to opravdu udělali. 

Navážu opět na nám známý 21. prosinec 2012. Já osobně si myslím, že většina těch údajných vědeckých důkazů, kterých jsem mimochodem slyšela už asi padesát verzí, byly vědecky dokázány tak leda novinářema. U chytrých pánů astronomů v bílých pláštích to ani neproletělo.

Jenomže co když osoba, které danému problému třeba opravdu rozumí řekne, že se šíří zkreslená zpráva? A nebo dokonce úplně nepravdivá? Nic. Protože to pro lidi už není tak zajímavé, aby tomu věnovali více pozornosti. Zveličování věcí je jeden z nejčastějších lidských problémů. Já to také často dělám a čím jsem starší, tím se snažím tento zlozvyk intenzivněj odbourávat. Je to pěkný hnus; i spolu s polopravdami. 

Ale i z vlastní zkušenosti vím, že lidé většinou nemají na jakoukoliv událost/ věc svůj vlastní názor. Samozřejmě, jsou tu i tací, kteří, ale čím dál více lidí se chová jako ovce ve stádě. Zabečí jedna, automaticky ji napodobí druhá a potom i třetí. A potom se divme, jak to tady vypadá.

To, že jsou páni v obleku, s deníčkem a fotoaparátem občas pěkní lháři, to myslím nějak moc rozebírat nemusím. Nejenom, že se cpou tam, kde nemají co dělat a jsou na obtíž, ale také informace neuvěřitelně zkreslují. Pokud nemají jistotu, tak ať, do háje, počkají a ověří si ji. Nebo tady jde zase o zajímavost příspěvku? Pravděpodobně... Není to moc dávno, co se v okolí mého bydliště stala nehoda Rallye, kdy auto na závodní trati smetlo čtyři dívky. Tři z nich byly z mé školy a dvě z mé vesnice. Byla to rána pro všechny. Znala jsem se s nimi a devět let je potkávala ve škole. Co mě ale nejvíc dožíralo byl hyenismus pánů novinářů. Když pominu to, že minimálně polovina veškerých informací na informačních webech byl hnusný výmysl, dostalo mě jejich chování. Absolutně neměli žádný respekt u pozůstalých. Natáčeli/fotili absolutně úplně všechno. Vůbec nebrali ohled na ostatní a už vůbec ne na slušnost. Po mé zkušenosti s nimi na pohřbu děvčat jsem absolutně zavrhla obor výšky žurnalistiku, kam jsem hrozně moc chtěla. Nikdy nechci, aby se ze mě stala taková bestie, jako byly oni. Nechápu, jak si to mohli vůbec dovolit.


A slovo závěrem? Myslím, že mé volnomyšlenky není potřeba jakkoliv shrnovat, výstižný je celý článek. Možná jenom to, že lidé by se nad sebou měli zamyslet. Úplně všichni. Uvědomit si to, čemu věří, co říkají, jak se hodlají chovat. Kdyby to ve světě udělal každý a pokud by se toho opravdu držel - ruku na srdce, nebylo by tady líp? Ale jak my můžeme měnit  svět, když jsme zatím nezačali u sebe...

Komentáře

  1. Tady si s tebou v něčem dovolím nesouhlasit. Můj brácha je na žurnalistice. A mají předmět novinářská etika, kde se učí to, co si dovolit můžou a nemůžou. To, že spousta novinářů to nedodržuje, neznamená, že všichni jsou hyeny. Proč si zavrhla žurnalistiku, když se můžeš stát dobrou novinářkou, která etiku dodržuje? Já jsem ve spoustě názorech zvyklá jít proti davu, tak proč by si to ty měla vzdávat a nechtít být novinářka, když můžeš dokázat, že novinařina a hyenismus nejdou vždy ruku v ruce?

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Mluvím tady o mé zkušenosti, rozhodně neříkám, že takoví jsou všichni. Rozhodně jsem žurnalistiku nezavrhla jenom kvůli tomuto... Ale hodně mě tato zkušenost dopálila. On člověk pokaždé může být slušný, pokud bude chtít. A to já rozhodně chci, ať už dělám cokoliv, vždycky na toto budu brát velký ohled. :)

      Vymazat

Okomentovat

Děkuji za okomentování příspěvku. Doufám, že se vám blog líbí a co nejdřív se sem vrátíte :)

Populární příspěvky z tohoto blogu

První dny na koleji

Český ráj 2015

Praha, červenec 2015