The last days

Tak jsem teda prý úspěšně dodělala střední a (snad!) úspěšně zvládla státní. Teď už si jenom měsíc počkat na ústní na vysokou a je to. Ne, že bych se na to nějak těšila. Do přijímaček alespoň můžu zůstat doma, nikam ráno nevstávat a jenom si v klidu pročítat maturitní otázky v houpací síti na balkoně a opalovat se na sluníčku. Ale to je v tuto chvíli stejně asi jedno.

Ráda bych se teď chvíli zabývala tématem státní maturita. Buďme upřímní, je to věc, která už naši zemi stála pár milionů a zatím mám pocit, že většina na ni pouze nadává - přeci jenom, například dvojí úroveň se jim nevyvedla vůbec. Jediný, kdo z toho vytěžil je podle mého ředitel Cermatu. Nemůžu si pomoct. Protože tyto testy nemají za úkol až tak zjistit, co člověk v daném předmětu umí, ale spíš to, jak moc umí logicky uvažovat. Hlavně v matematice. Ve třídě jsme se o tom několikrát bavily s velmi zkušenou paní učitelkou, která došla k závěru, že testy jsou typu spíše "matematická olympiáda" - tudíž je po lidech považováno aby nad tím mnohem víc uvažovali než to, aby ukázali co umí. Každopádně toto rozhodně není důvod, proč se mi nepovedla. Nejsem totiž stíhačka a jakmile jsem si uvědomila, že jsem v časovém skluzu, začala jsem valit a pokazila jsem snad všechno, co jsem mohla. A potom že lidé ve stresu pracují na 120%. Jo, tak to bych chtěla vidět. Vtipné je, že všechny chyby mi došly hned potom, co jsem zabouchla dveře od domu. To jsem se fakt rozbrečela, protože jsem si byla jistá že nemám opravdu nic. Nakonec po zjištění předběžných výsledků bych s trochou štěstí mohla mít trojku. Doufejme! Když jsem si to počítala pěkně v klidu doma, tak mi to přišlo jako jeden z lehčích testů.

Co mě ale dostalo byla čeština, která podle mě se samotnou češtinou taky nemá nic společného. Didaktické testy jsem vždy zvládala relativně bez problému a maximálně na dvojku. V pátek jsem s tím maturitním ale hodně zápasila. Po přečtení facebookového fóra jsem zjistila, že jsem na tom podobně jako mnoho dalších z celkového počtu 10 000 maturantů. Ale mají to promakané, fakt že jo. Několik dějepisných otázek, které vždy ale měli opravdu jen žďobíček společný s češtinou. Pochopila bych koncentráky, tam to člověka mohlo napadnout, že koncentráky vlastně vůbec nebyly v roce 1917 (až na Johanku, opět. Ale prostě mi toto téma k roku 2000 silně nepasovalo). Ale to, že nějaký Slovanský sjezd r. 1848 má co společného s Národním obrozením a ještě vědět ve kterém roce to bylo, tak to už fakt ne. V seznamu žádné knihy z tohoto období nemá, takže je to pro mě tabu. A věřím, že i pro hodně jiných lidí. Celkově byl celý test podstatně složitější než všechny předchozí. A to ani nemluvím i převaze odpovědí D v první části testu, které taky mraky lidí zmátly. Co se týká slohovek, tak alespoň ty byly relativně v pohodě, pro mě. Ovšem absence pracovního postupu a motivačního dopisu byla také těžká podpásovka.

Já opravdu moc doufám, že se něco nezvrtne a že jsem prošla každou částí, protože poslední co bych chtěla, tak je opakovat tyto cermaťácké hnusy. A to si myslím, že jsem byla připravené dobře. Rozhodně nejsem jedna z těch, kdo na to celou dobu kašlal.


Každopádně venku nám konečně začalo jaro! I když některé dny, kdy teploty táhly ke třicítkám to spíš vypadalo že jsme toto období přeskočily a ze zimy se stalo rovnou léto. Ale to je už jenom malinký detail. Protože po tom půlroku mrazů mi to náramně vyhovuje. Všechno všude kvete a procházet se kolem rozkvetlých keřů je jako balzám pro duši. Doufá, že někdy příští týden si vezmu foťák a ještě projedu si na kole nejkrásnější místa. Snad bude svítit sluníčko :)

Ale teď už jdu spát, musím na to učení pořádně nabrat síly! dobrou noc! :)

Komentáře

 1. Ten, kdo přišel na to, že lidi ve stresu pracují na 120%, byl stejný vyčůránek jak ředitel Spermatu. Pardon, Cermatu.
  Státní maturity budou asi stejná zakázka jako S karty, a podobné ze státní kasy tahající peníze bez rozmyslu. Měli by je pozavírat všechny a zabavit majetky nejen jim, ale celému příbuzenstvu. Ale to jsem odbočila...
  Gratuluji ke zvládnutí zkoušek, na známky se nedívej, hlavně abys měla ten canc papíru v ruce. Jestli ti vyjde vejška, to uvidíš... taď si dej pauzu a odpočívej. Zasloužíš si to.

  OdpovědětVymazat
 2. Kamarádka letos taky maturuje a na češtinu vážně hodně nadávala. Minulé vysvědčení (je na stejném gymplu jako já) měla jenom dvě dvojky a i ona s tím měla vážně co dělat. U hodně otázek ani nevěděla, co slova v otázce znamenají, natož co po nich kdo chce. Na matiku si nijak nestěžovala, ale možná je to taky tím, že jde na FAVku... :D

  OdpovědětVymazat
 3. Letošní maturita byla prostě na nic. Spoustu lidí si střežovalo, ale s tím už teď nic nikdo neudělá. Hlavně, že jsi to zvládla a přeju ti hodně štěstí abys udělala ústní na vysokou :)

  OdpovědětVymazat
 4. Tak jsem si tě teda přidala do sledování :-) Teda, snad to mám dobře :D Jinak, jak dopadla maturitka a přijímačky? Já jsem byla úspěšná :-)

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Děkuji za okomentování příspěvku. Doufám, že se vám blog líbí a co nejdřív se sem vrátíte :)

Populární příspěvky z tohoto blogu

První dny na koleji

Český ráj 2015

Praha, červenec 2015